Ze světa
mazlíčků

Vidí psi černobíle?

Veterináři byli v minulosti přesvědčeni, že psi vidí pouze černobíle. Nedávné studie nicméně ukázaly, že psi barvy částečně vnímají, ale ne tak výrazně jako člověk. Psi mají totiž v porovnání s člověkem v oku pouze 20 % čípků, kuželových fotoreceptorových buněk zajišťujících vnímání barev.

Vidí psi černobíle?

O schopnosti psů číst nebo rozpoznávat barvy toho sice zatím moc nevíme, ale výsledky behaviorálních testů vypovídají o tom, že psi vidí v odstínech žluté a modré a nejsou schopni vnímat barevné spektrum od zelené až po červenou. Jinými slovy, psi vidí svět žlutě, modře a šedě.

Přitom nejoblíbenějšími barvami hraček pro psy jsou červená a zářivě oranžová. Vtip je v tom, že psi červenou nevidí, může se jim jevit jako velmi tmavá hnědošedá, nebo dokonce černá. Takže až váš pes těsně mine bez povšimnutí hračku, kterou jste mu hodili, nemusí za tím být jeho paličatost. Možná má jen problém rozlišit ji od zeleného trávníku.

Stejně tak mají psi oproti lidem méně vyvinutou ostrost zraku. Někteří odborníci dokonce soudí, že ostrost zraku psa dosahuje pouhých 20–40 % ostrosti zraku lidského. Objekt jasně vnímaný lidským okem proto může pes vidět ze stejné vzdálenosti rozmazaně. Šelmy psovité oproti tomu vidí v daleko větším šeru a zároveň mnohem snáze než my rozpoznají pohyb. Tato schopnost byla velmi důležitá pro jejich předky, divoké psy živící se nočním lovem skrývající se kořisti.

Více informací o tom, co váš pes potřebuje, naleznete na stránkách www.pedigree.cz.